Nye elevers dag 3. juni på Efterskolen Ådalen

Skal du begynde på Efterskolen Ådalen næste skoleår, modtager du snart et brev med nedenstående invitation.

Nye elevers dag efterskolen Ådalen

Du møder de andre unge fra din årgang på Nye Elevers Dag

Til “nye elevers dag” møder du og dine forældre efterskolens ansatte og – ikke mindst – de andre kommende efterskole-elever. Sommerfugle basker formentlig i maven på alle, for det er første gang, alle møder alle. I løbet af dagen får I en masse informationer og lærer hinanden lidt at kende. Når dagen er slut, har I fået svar på en masse spørgsmål og er klar til skolestart den 12 august.

Program på nye elevers dag søndag den 3. juni

Klokken 10-10.30: Fælles velkomst i salen.

Klokken 10.30 – 13.30: Elever og forældre deltager i hver deres program. Eleverne har ryste-sammen-aktiviteter. Forældrene holder forældremøde og har også tid til at nyde en kop kaffe og tale med hinanden.

Omkring middagstid spiser elever og forældre frokost på forskudte tidspunkter.

Klokken 13.30-14: Fælles afslutning i salen.

Tilmelding og mulighed for individuel samtale

Vi glæder os til at se jer alle sammen. Ring eller mail til os om I kommer. Efter den fælles afslutning har I mulighed for en individuel samtale med en lærer. Ønsker I det, skal I aftale det på forhånd.

Kontaktoplysninger Efterskolen Ådalen

kontakt efterskolen ådalens skolesekretær Lisbeth Madsen

Vores skolesekretær Lisbeth er stemmen, du møder i telefonen på 87 68 22 00.

Efterskolen Ådalen
Brogårdsvej 2
8362 Hørning
tlf: 87 68 22 00
aadalen@efterskolen-aadalen.dk

Kontorets åbningstider

Skolens kontor har åbent mandag, tirsdag, torsdag, fredag klokken 9-12.30 og 13-15.
Onsdag klokken 9-12.30 og 14-15.
Telefon: 87 68 22 00
Skolen er lukket i ferier og hjemrejseweekender.
Vagttelefon: 87 68 22 02 (hvis du har brug for at kontakte os efter åbningstid)

nye elevers dag på efterskolen ådalen

Det bliver naturligvis strålende solskin på nye elevers dag