Studie10 har arbejdet med, hvordan man møder, interviewer og fremstiller andre mennesker over for omverdenen i forløbet “Mød et menneske”. Portrætfoto var en af disciplinerne. Studie10-eleverne skulle fotografere en af de voksne på efterskolen, indfange noget af deres personlighed og navngive portrættet på engelsk.

Læs mere om Studie10 – vores projektorienterede 10. årgang

Ethereal beauty

“Portrættet viser, hvor stærk hun er. Lyset fra projektoren og ordet feminist understreger det,” vurderer Maria Due Kristensen. Hun portrætterede Stine, vores mellemleder og dansk- og engelsklærer.

Close to nature

“Åen forbinder Christian med naturen og med Aarhus. Billedet viser også hans legesyge side,” griner Dina El-Jabri Rask, der fik vand, da hun fotograferede vores tysk- og naturfagslærer Christian.

Heading for precision

Danielle Lassen fremhæver vores sportslærer Benjamins sporty side, og fik ham til at drible med hovedet på sit portræt.

At the end of the line

“Telefonens ledning giver dybde og perspektiv i billedet. Telefonen passede godt som rekvisit i portrættet,” fortæller Mathilde Brøgger om sit udtryksfulde sort-hvide portræt af vores skolesekretær Lisbeth. Lisbeths telefon-stemme er for mange det allerførste møde med Efterskolen Ådalen.

Harmony

“Naturen, efterskolen og musikken er med i mit portræt af Hjalte. Jeg tog billedet lidt fra frøperspektiv, for jeg synes, det får ham til at se selvsikker og glad ud. Guitaren er rød for at skabe kontrast til det grønne i baggrunden,” begrunder Maja Lucia Böenche Refshauge sine valg i portrættet af musiklærer Hjalte.

Power

“For mig er Hanne definitionen af power. Og så kan hun alle mulige seje ting med sin krop. Derfor skulle hun stå på hovedet midt ude i naturen. Jeg har farvet meget af græsset rødt i billedbehandlingsprogrammet. Både for at give kontrast i billedet, men også for at fyre op for alle farverne, fordi Hanne er billedkunstlærer,” fortæller Julie Jørgensen. Ud over billedkunst underviser Hanne også i akro-yoga.

The football fanatic

Man skal ikke være i selskab med vores idrætslærer og studievejleder Blæsbjerg ret længe , før han bringer fodboldklubben Brøndby ind i samtalen. Derfor lokkede Nicoline Nyholm Vestergaard ham op i boldkassen midt ude på græsplænen til sit portræt.

 Next to fire

“Jeppe varmer sit hus op med træ. På billedet kan man se, at han føler sig hjemme. Jeg synes billedet viser ham som et stolt friluftsmennesker, der går op i naturen,” fortæller Cathrine Christensen om portrættet af vores kok Jeppe.

Cleaning mother

Lisbeth holder vores skole ren og pæn – og lærer 100 teenagere at vaske gulv og pudse vinduer. Samtidig er hun skolemor og plejer og trøster sløje elever. Så Alberte Emma Lassen portrætterede vores farverige skolemor i det lige så farverige rengøringsrum.

The world from my point of view

“Henrik er jo geografilærer, forælder, tidligere pedel, og han ved en masse ting. Derfor er der en globus med i billedet, og han sidder ligesom over verden. Jeg har fremhævet hans ring, fordi han er et rigtigt familiemenneske og en hyggefar,” griner Sebastian Andersen. Henrik underviser også på Studie10.

 The gateway towards salvation

“Signe elsker at leve frit, og derfor har hun forskellige job. Både støvlerne og hendes ansigt er i det gyldne snit. Det symboliserer i høj grad hendes frihed, at hun sidder på sin bil, som hun kalder sit andet hjem. Bevoksningen bag hende danner næsten en port – en portal – gateway,” siger Noah Dahl Hedegård Mikkelsen om sit portræt af Signe, der blandt andet har undervist på Studie10.

 

Food for the famous

“Jeg giver et indblik i Michaels hverdag, og har dej i forgrunden. Jeg har også arbejdet meget med linjerne i billedet,” fortæller Mathilde Villefrance, der har fotograferet vores kok Michael, godt indsmurt i mel.

A working man

Vores pedel Lars blev fotograferet midt i arbejdet. “Fordi hans tatovering titter frem under t-shirten, pirrer portrættet nysgerrigheden, og man tænker, at han er meget mere end pedel,” vurderer Valdemar Hørdum Sjællænder Pedersen.

Country Roads

William Carlsson fotograferede vores musik-lærer Niels, og skrev denne lille poetiske tekst om vagabondering til billedet:

“As the lone traveler hiked up the mountain, he suddenly saw a moose in the distance. He felt inspired and drew his guitar and started playing the most delightful song, which you could hear, throughout the entire valley”.

The key to life

Johanne Egholm fortæller elegant om Annikas passion for musik gennem den lille g-nøgle på underarmen.

Svend working

“Jeg valgte at fotografere Svend i frøperspektiv, for så virkede det mere vigtigt, hvad han arbejdede med,” fortæller Mikkel Sax Møller Holm, der har portrætteret vores forretningsfører Svend.

Figure him out

“Titlen henviser til, at der er mere bag et menneske, end man lige kan se. Hvis man kigger efter kan man også se de små figurer på Mathias skulder. De symboliserer, at han spiller Dungeons & Dragons, og så hvisker de ham også i øret som små skytsengle / skytsdjævle,” fortæller Karoline Høholt Neve om portrættet af vores lærervikar Mathias.

The color of the sunflower

“Astrid har mørkt tøj på – næsten sort – og så placerede jeg hende op ad den gule mur, så hun fremstod som midten af en solsikke,” fortæller Aninna Kjærgaard Balken. Hun har portrætteret Astrid, der er lærer på den lille naboskole Åskolen.

Læs mere om Studie10 – vores projektorienterede 10. årgang